Şehit olmak ! « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

27 Mayıs 2022 - 02:53

Şehit olmak !

Şehit olmak !
Son Güncelleme :

08 Haziran 2020 - 11:56

2.868 views

     Müminin artığı mümine şifadır, hadisi şerifini söyledi..

     Hemen buna tepki gösterenler oldu..

     Sabah bir gurup sohbet ediyoruz: bir dostumuz , Müminin artığı yani Bir tabaktan veya küçük havuzdan, bir canlı içerse, kalan suya (artık) denir. Yada bir kapta kalan yemek için bu söz söylenir..

    Fıkhi olarak insanın artığı temizdir. İnsan muhterem bir varlıktır. Bu bakımdan kafir de olsa hiç bir insanın artığı haram olmaz. Yeter ki helal olan yiyeceklerden olsun.

    Sürü bağışıklık sistemi diyorlar ya : Bunu bizim dinimiz 1440 sene önce yapmış ve insanları hastalıktan korumuş.. müminin artığı mümine şifa buyurarak..

    Bizim çocukluk ve gençlik dönemimizde : bir leğene çorba dökülür , yada sulu yemek, pilav çal kaşığı kalmasın bulaşığı denir, 10 larca kişi aynı kaptan yemek yer kimse de hasta olmazdı..

     Sevgili Peygamberimiz: Veba gibi bulaşıcı hastalığı olanın, başkasına bulaştırmaması, başkasınında bunların yanına varmaması ve sağlığını korumayı emir buyurmuştur..

     Dinimiz Sağlık ve Temizlik konusuna çok önem vermiş, Sıvı ve yemek artıklarının temiz olup olmaması, artığı bırakanın tükürüğü gibidir. Her insanın tükürüğü ve artığı temizdir. Kafirin, cünübün artığı da temizdir. Mesela bir insan bir bardaktan su içerse o bardak pislenmiş olmaz. Başkası o bardağı yıkamadan da kullanabilir. Bu durum fıkhi yöndendir; sağlık açısından değerlendirmek başkadır. Bulaşıcı hastalığı olan kendini bilir..

     Korona virüs veya başka bir virüs gibi ise : Sürü bağışıklık sistemi ile insanlar bir birine bağışıklık kazandırmış olacaktır.

    Ayrıca Peygamberimizin (SAV) efendimiz,  hadislerinde “veba ve salgın hastalıkların bulunduğu yerlere girilmemesini” sahabelerine ve dolayısıyla ümmetine tavsiye etmiştir.

Hastalığı bilinen insanların kullandığı eşyaları kullanmamak gerekir. Ancak hasta olmayan insanların kullandığı eşyaları kullanmakta, dinen bir sakıncası yoktur.

     Herkes şehit olamaz. Şehit olmak veya şehitlik sevabına kavuşabilmek için Müslüman olmak şarttır. Ne yaparsa yapsın, nerede, nasıl ölürse ölsün veya öldürülsün Müslüman olmayan şehit olmaz.

     Müslüman bir kimse, çok günahkâr olsa da, hatta İbni Nüceym hazretlerinin fetvasında bildirdiği gibi, günah işlerken mazlum olarak öldürülse, şehit olur.

     Şehitler de çeşit çeşittir. Çok günahkâr biri ile, salih birinin şehitliği arasında çok fark vardır. Savaşta öldürülen şehit ile, attan düşüp ölen şehit arasında çok fark vardır. İslam’ın beş şartından sonra ibadetlerin en üstünü cihaddır. Cihadda ölen şehidin, kul haklarından başka bütün günahları affolur. Cihadda ve hac yolunda ve hudut boyunda nöbette ölenlere, Kıyamete kadar, bu ibadetlerin sevabı devamlı verilir. Her biri Kıyamette yetmiş kişiye şefaat eder.

     Bir hadis-i şerifte, (Şehit, ölüm acısı duymaz, kabirde üzülmez, kıyametin dehşeti, hesap, mizan, sırat onu rahatsız etmez, doğruca Cennete gider) buyurulmaktadır. (Beyheki)

     Şehitlik çeşitleri hakkında hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(5 vakit namaz kılana, her gün için bin şehit sevabı verilir.) [Tergib-i Hadimi]

     Suda boğulan, yangında ölen, garip, kimsesiz olarak ölen, zehirli hayvan sokarak ölen, iç hastalıklarından ölen, ( Korona Virüs gibi – devası olmayan tüm hastalıklardan ölen) duvar ve enkaz altında kalarak ölen, kocasını kıskandığını gizleyen kadın, kendinin, din kardeşinin ve komşunun malını savunurken öldürülen, emr-i maruf ve nehy-i münker yaparken öldürülen kimse şehittir.) [İbni Asakir]

    Şehitlik ile ilgili hadisi şerif ve alimlerin açıklaması çoktur, Birinci şehit Vatan Savunmasında şehit olandır. Devası olmayan hastalıktan ölene şehit sevabı verileceği bir çok kaynakta yazılmaktadır.

    Yemeğe sağ elle, besmele çekerek başlamak,  Elle yemek , yemek: yani ekmeği koparak pilav , peynir, et, tava gibi yemekleri yemek peygamberimizin sünnetidir. Çorbaya ekmek batırmak sünnettir, ancak son dönemde bunu garip gören sosyete kesimi var , illaki  sünnet olsun diye karşı tarafın nefretini kazanmak doğru değil, Emri maruf , Salih Müslümana yapılır.. yemek Salih Müslümanla yenirse güzeldir..

    Papazı İslam’a davet etmek bizim hatmimize değil !

    Devası olmayan hastalıktan ölen şehit sevabı verilir, müminin artığı mümine şifa diyerek cahillerle tartışmak doğru değildir..

    İngiltere : onların medeniyetin beşiği dediği yer, sürü bağışıklık sistemini savunuyor, yeni yakın temasta olun, ölen ölür, kalan bağışıklık kazanır “ tezini savunuyor..

    Konu uzun : Şehit olmak, mesafe temizlik, maske de sürü bağışıklık sistemi , elle yemek yemek veya sünneti yapma farzı yapma, Cuma namazı, vakit namazları tüm bunlar ayrı konular..

    Bugünlük bu kadar iyi günler..

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.