İfa Ajans

MÜSİAD Tarafından Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yem Bırakıldı

MÜSİAD Tarafından Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yem Bırakıldı
124 views
25 Ocak 2021 - 9:38

Soğuk hava nedeniyle yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları unutulmadı.

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Sami Kervancıoğlu öncülüğünde bir grup hayırsever tarafından tabiata yem ve ekmek bırakıldı.

Tüm yurtta olduğu gibi ilimiz Kahramanmaraş’ta da etkili olan soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanlarına yem ve ekmek bırakıldı. Organizasyona ALPEDO Kervan Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu, Metin Usta Et Balık Lokantası sahibi Metin Göl, TEMA Vakfı Kahramanmaraş Şube Başkanı Abdurrahman Akpolat ve bazı hayırseverlerle gazeteciler katıldı.  

MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesi ve ALPEDO Kervan Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Son yıllarda, özellikle bu sene, Türkiye genelinde yağışların azalması ile başlayan kuraklık hayatın her alanında kendini hissettirmeye başladı. Sonbahar aylarında beklenen yağışların düşmemesi, ocak ayı ile başlayan dondurucu soğuklar tabiattaki canlıların da hayatlarını zorlaştırdı.

Havanın soğuk ve yüksek yerlerin karlı olması nedeniyle yiyecek bulmakta zorluk çeken kuşların ve diğer yaban hayvanlarının beslenmesi için böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Her ne kadar Ocak ayına kadar sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrettiyse de artık kış mevsimi yoğun bir şekilde etkisini göstermeye başladı. Kış, tabiattaki yaban hayvanları ve kuşlar üzerinde de etkisini göstermeye başladı. Hal böyle olunca ilimiz Kahramanmaraş’ta hava sıcaklığı geceleri eksi 6-7 derecelere, hatta yüksek yerlerde eksi 15 derecenin üzerine çıkmaya başladı. Yaban hayvanları da suların donması, karın yoğun olması, iklim şartlarının kötü olmasından dolayı doğada yemek bulamadıkları için ister istemez yerleşim yerlerine doğru inmeye başlıyorlar. Çünkü biz insanların nasıl yaşam hakları varsa tabiattaki canlıların da yaşam hakları var. Onun için başta belediyelerimiz olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, işadamları hatta toplumun her kesimi bu konuda duyarlılık göstermeli ve bu hayvanların neslini devam ettirmesi için elinden gelen yardımı yapmalıdır. Hayvanların gelebileceği noktalara ekmek ve yiyecek bırakmalıdır.

Bizim, yaban hayvanlarının yanı sıra sokak hayvanlarını da aynı şekilde düşünerek soğuk havalarda yiyecek ve su sıkıntısı çekmemelerini sağlamamız lazım. Bununla ilgili belediyelerimizin çok güzel çalışmaları olduğunu biliyorum. Fakat yetmez, toplumun bir ferdi olarak her birimiz bu konuda duyarlılık göstermeliyiz. Artan yiyecekleri çöpe atıp israf etmek yerine bundan faydalanabilecek sokak hayvanlarımıza, bir kap içerisinde evimizin yakınlarındaki uygun yerlere bıraktığımızda bu canlılar hayatta kalabileceklerdir. Ben, bu vesile ile bugün bu hayırlı organizasyonda yanımızda olan, destek veren arkadaşlara çok teşekkür ediyor, bu davranışın tüm topluma örnek olmasını diliyorum.” dedi.

TEMA Vakfı Kahramanmaraş Şube Başkanı Abdurrahman Akpolat da kuraklık ve soğuk havalara dikkat çekerek yaban ve sokak hayvanlarının açlıktan ve susuzluktan ölmemesi için üzerimize düşeni yapmamız gerektiğini ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    www.ifaajans.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı İFAAJANS'a aittir. 2019. Tüm Hakları Saklıdır.sanalbasin.com üyesidir