İfa Ajans

-Muhsin Yazıcıoğlu davasında yeni karar çıktı

-Muhsin Yazıcıoğlu davasında yeni karar çıktı
152 views
18 Şubat 2021 - 21:51


BBP Kurucu Genel Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu davasında görevi kötüye kullanmaktan yargılanan 4 kişinin davasının 3’ncü duruşması Kahramanmaraş 5´inci Asliye Ceza Mahkemesi´nde görüldü.
Duruşmaya sanıklar, bulundukları şehirlerdeki adliyelerden SEGBİS sistemiyle katılırken; Muhsin Yazıcıoğlu´nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, ablası Mavuş Ocak ile partililer salonda hazır bulundu.


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin ölümüyle ilgili ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından haklarında 2 yıl hapis istemiyle dava açılan dönemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Adana Jandarma Bölge Komutanı Emekli Korgeneral Ali Lapanta ve Adana Bölge Komutan Yardımcısı Mazlum Koçoğlu´nun yargılanmasına başlandı.


Kahramanmaraş 5.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya sanıklar SEGBİS üzerinden bağlanarak, haklarında isnat edilen suçlamaları kabul etmedi beraatlarını istedi. Yazıcıoğlu’nun avukatları ise görevlerini kötüye kullanan 4 sanığın, Yazıcıoğlu ve beraberindeki kişileri taşıyan helikopterin, çok kötü hava şartlarında uçuşuna izin verilmemesi gerektiğinden, helikopterin düştüğü bölgede değil de kasıtlı bölgelerde arama kurtarma çalışması yapılarak hedef saptırmak suretiyle Yazıcıoğlu ve beraberindeki 6 kişinin ölümüne neden olduklarından dolayı, en üst hadden cezalandırılmalarını istedi.
Mahkeme heyeti, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal’a 1 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmasına, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’ya 1 yıl 3 ay hapsine, erteleme yok, Adana Jandarma Bölge Komutanı Emekli Korgeneral Ali Lapanta’ nın 1 yıl 6 ay cezalandırılmasına, Adana Bölge Jandarma Kurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu 1 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

www.ifaajans.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı İFAAJANS'a aittir. 2019. Tüm Hakları Saklıdır.sanalbasin.com üyesidir