İfa Ajans

Kent Konseyinden önemli açıklamalar

Kent Konseyinden önemli açıklamalar
117 views
28 Nisan 2021 - 11:39

Geçtiğimiz hafta içerisinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan ve askı süreci devam eden 5.Zırhlı Tugay Komutanlığı arazisinde yapılan plan tadilatı, kamuoyunda yoğun şekilde tartışıldı ve tartışılmaya devam etmektedir. Kentin oldukça önemli bir noktasında gerçekleştirilen bu plan tadilatıyla ilgili tartışmaları önemsemekte ve bu tartışmalardan kent lehine bir sonuç çıkmasını umut etmekteyiz. STK’lar tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte Gaziantep Kent Konseyi olarak da bu konudaki hassasiyetimizi Gaziantep kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Tugay Arazisi, Dülükbaba Ormanı ile birleştirerek kente kazandırılmalı

Stratejik olarak önem arz eden bir konumda bulunan askeri alanın kentimizde farklı bir bölgeye taşınması elbette ki konunun uzmanları tarafından değerlendirilerek alınmış bir karar sonucu ortaya çıkmıştır. Zırhlı Tugay Komutanlığının yeni askeri alana taşındıktan sonra mevcut tugay arazisinin nasıl kullanılacağı ise kentin bugünü ve yarını açısından önem arz etmektedir. Gaziantep iklimsel özellikleri gereği orman alanının kısıtlı olduğu, bununla birlikte insan emeği ile ortaya çıkarılmış ve kent için çok değerli olan orman arazisine sahip bir kenttir. Nüfusu hızla artan Gaziantep’te iklim krizinin etkilerini giderek hissettirdiği bu dönemde orman alanına duyduğumuz ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu alanda Dülükbaba Ormanının hemen yanı başında yer alan ve neredeyse tamama yakını kamu mülkiyetinde yer alan bu geniş araziyi Dülükbaba Ormanı ile birleştirerek kente kazandırmak için büyük bir fırsat bulunmaktadır. Medeniyetler Şehri Projesi, geniş yeşil alanlar ayrılmış nitelikli bir proje olsa da gerçek ve tümleşik bir ormanın yerini tutmayacaktır. Yine şu anda askı süreci devam eden ve Turgut Özal Bulvarı üzerindeki aks, çorak bir alan durumundadır. Unutulmamalıdır ki Dülük Ormanının bulunduğu arazi de benzer özellikler göstermekteydi. Gaziantep Kent Konseyi, kente dair doğal ve kültürel zenginliklerin korunması ve yenilerinin oluşturulmasına büyük önem vermektedir.

Kent Konseyi Valilik Binasının yıkımına karşı ve Kültürel amaçlı kullanılmasını istiyor.

 Kamil Ocak Stadyumu ve Çevresi ile ilgili yapmış olduğumuz açıklamalar ve yapılan Genel Kurul bu bilinçle yapılmıştır. Gaziantep Kent Konseyi burada ki valilik binasının yıkılmasını doğru bulmamaktadır. Bu bina boşalacaksa kültürel amacı olarak kullanılmalıdır.

Yesemek önemli bir Kültürel değerimiz ve korunmalı ve Gölet duvarı yapılmamalı.

Yesemek Antik Kentine çok yakın bir bölgede yapılan duvarların yer yer 36metreye varan yüksekliğe ulaştığı ve antik kente zarar verme potansiyeli taşıyan sulama göletini yargıya taşımamız Gaziantep Kent Konseyi’nin kent değerlerine verdiği öneme başka bir örnektir. Bu ve benzeri konularda Gaziantep Kent Konseyi sürecin takipçisi olmaya devam edecektir. Zırhlı Tugay arazisi ve çevresinin bütünüyle orman alanına dönüştürülerek Dülükbaba ile birleştirilmesi tarihi bir kazanım olacaktır.

www.ifaajans.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı İFAAJANS'a aittir. 2019. Tüm Hakları Saklıdır.sanalbasin.com üyesidir