Ekinözü’ne termal otel « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

27 Mayıs 2022 - 02:33

Ekinözü’ne termal otel

Ekinözü’ne termal otel
Son Güncelleme :

05 Haziran 2020 - 15:04

300 views

Cela Termal Turizm ve Ticaret  Limited Şirketi  tarafından Kahramanmaraş İli, Ekinözü ilçesine TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) hibe onaylı termal otel yapılmaya karar verildiği, projenin sahibi iç mimar Harun Şahin, projenin 3 dönümlük araziye yapıldığını, etrafının kale şeklinde surlarla çevrildiğini, projede 25 adet 1+1, 8 adet VIP aile hamamı ile bir adet umumi hamam bulunduğu aynı zamanda proje içerisinde berber, kasap, fırın, manav ve marketin bulunduğu, yılın 12 ayı hizmet vereceği, hamamdan çıkan atık sıcak suyun seralara aktarılarak yörenin meşhur Cela tavasının ürünlerinin yani domates, biber ve patlıcan vb. sebzelerin organik olarak yetiştirileceği, otelin o bölgede bulunan doğal kaynaklar ve taşlardan yapılarak doğaya ve bölgeye uygun bir yapı olacağını, projenin bitim tarihi ortalama iki yıl süreceğini, proje TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) ile 03.06.2020 tarihinde imzalandığını, doğup büyüdüğü Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesine yapmış olduğu bu projenin vatana, millete ve Ekinözü’ne hayırlı olmasını dilemiştir. Ekinözü temiz havasıyla, içemeleriyle bölgenin yaylası mahiyetindedir.

Afşin, Elbistan ve Nurhak o bölgede içmeleriyle cazibe merkezidir. Aynı zamanda bölgedeki şuanda yapılan en büyük ekonomik yatırımdır.

Bu termal otelde 8 adet aile hamamı olduğunu, her hamamın kendine ait saunası ve buhar odası olduğunu, soyunma giyinme kabinleri, minibar ve meyve barı bulunduğunu, aynı zamanda acı su güneş enerjisiyle ısıtılarak termalleştirilmesi sonucu birçok cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklara çok iyi geldiği eski tarihlerden beri bilinmektedir.

Ekinözü içmelerinin tarihi Romalılara dayanmaktadır. Romalılar bu suyu o dönemlerde çok aktif kullandıkları bilinmektedir.  Yapılan arkeolojik kazılarda çıkan kalıntılar ve eserler roma dönemine ait olduğu kesinleşmiştir. Termal Otel’de İçme kürü ve banyo yapma kürüyle bir tedavi uygulanacaktır. Yine Ekinözü’nde bulunan Orta içmeleri mevkiinde bulunan bir çamur ve acı suyun karışımından oluşan krem şeklindeki ürün insan vücuduna sürüldüğü takdirde her türlü cilt hastalıklarına,

kaşıntıya, döküntüye çok iyi geldiği görülmüştür. Yine böbrek taşları ve her türlü parazit ve bağırsak hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Ayrıca Ekinözü İçmeleri’nde yapılan tetkikler sonucunda suların safra kesesi, idrar yolları, basur, sinir, karaciğer, mide, cilt, guatır ve damar hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Şiirin ve şifanın başkenti sayılan Ekinözü içmelerine bu yatırım bölgeye ve bölge halkına çok iyi bir ivme kazandıracaktır. Dinamik bir yapı oluşturacaktır.

İstanbul’da yaşayan aynı zamanda Haliç ve Boğazda faaliyet gösteren Osmanlı Sultan Kayıklarının imalatçısı olan Harun ŞAHİN öğrenci yurtları konaklama ve medya işiyle uğraşmaktadır. İstanbul Mecidiyeköy’de STK TV ve Üniversite TV logo ismiyle ulusal televizyon lisansı ve bir radyoyla hizmet vermektedir.

Harun Şahin 1980 Kahramanmaraş Ekinözü doğumludur. İstanbul’da ikamet eder. Medya ve konaklama sektöründe faaliyet gösteren 8 adet aktif şirketi bulunmaktadır. Cela Termal Turizm ise 9. aktif şirketidir. Memlekete olan vefa borcunu ödeme adına rantabl olmamasına rağmen kendi memleketine böyle bir yatırım kararı almıştır. Termal Otelin toplam yatırım maliyeti 5 milyon liradır. TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) bu projenin 1.5 milyonunu karşılamaktadır.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.