Çuhadar; “ Kahramanmaraş basını dimdik ayaktadır” « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

15 Ağustos 2022 - 16:01

Çuhadar; “ Kahramanmaraş basını dimdik ayaktadır”

Çuhadar; “ Kahramanmaraş basını dimdik ayaktadır”
Son Güncelleme :

07 Kasım 2019 - 13:07

694 views

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar düzenlediği basın toplantısında; “Bugün bazı meslektaşlarımız Kahramanmaraş’ta basına sansür ve zor durumda kaldıklarını ifade etseler de, biz bu düşüncede değiliz… Maraş Basını, dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Kimse dimdik ayakta kalmaya çalışan meslektaşlarımıza çamur atmaya kalkmasın” dedi.

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar ve Yönetim Kurulu, Somuncu Cafe’ de

yaklaşık 50 gazetecinin katıldığı basın toplantısı düzenledi. Düzenlene basın toplantısında konuşan Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar şunları konuştu;

“2013 yılında kurulan Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Derneği, kısa süre içerisinde mesleğin emekçilerini bünyesinde toplayarak kente  sektörde en önemli Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir. Derneğin kuruluşunda ve sonrasında yönetimi oluşturan arkadaşlara ve özellikle iki dönem başkanlık görevi yapan Kemal Sayın’a teşekkür ediyoruz” dedi.

“ÜLKEMİZE ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLECEK BİR ÇALIŞMAYAKAHRAMANMARAŞ GAZETECİLER CEMİYETİ DE DESTEK VERMEKTEDİR”

Çuhadar; “2017 yılında yapılan olağanüstü genel kurulda başkanlığa seçilmemin ardından   yönetimi

oluşturan arkadaşlar da, sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek sorunların çözümü için çaba sarf etmektedir. Bugün gelinen noktada Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti, yönetimi ve üyeleri ile de farklı bir bakış açısını ve toplumun sorunlarının çözümü için büyük gayret göstermektedir.

Cemiyetimiz, bu anlayışını sonuna kadar taşıyacak ve hem mesleki hem de diğer sektörlerin sorunlarını çözmek üzere gayret gösterecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Kahramanmaraş’ta   yerel seçimler sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Hayrettin Güngör’ün yerel basına desteğinin kesildiği düşünülen günler ile birlikte, yapılan yorumlar ve değerlendirmeler sonucunda ülke siyasetinin önemli ismi AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu

Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mahir Ünal’ın teklifi ile ülkemize örnek teşkil edebilecek bir çalışmaya Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti de destek vermektedir.

Sayın Mahir Ünal’ın, bir süre önce basınla istişare toplantısında gündeme getirdiği basın mensuplarına destek olunması için oluşturulan komisyon teklifi Cemiyetimiz tarafından kabul edilmiş ve bu komisyona Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti’nin yanısıra, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti, Kahramanmaraş Akdeniz Gazeteciler Cemiyeti ve Anadolu Basın Yayın Birliği Kahramanmaraş Şubesi başkanları katılmışlardır. Komisyon toplantılarında Kahramanmaraş merkezli olarak yayın yapan özellikle internet siteleri,  komisyon üyelerinin de ittifakı ile belirlenen kriterler (maliye kaydı, internet sitesinin yayın başlangıç tarihi, mesleki deneyim, bireyin mesleki geçmişi gibi…) neticesinde üç ayrı kategoriye ayrılmış ve bu kategoriler cemiyetler tarafından da kabul edilmiştir.

Kaldı ki; bu sürecin ardından kimi internet sitesi sahipleri/gazetecilerin anlamsız ve destekten yoksun tepkilerine neden olmuştur. Bu tepkiler öyle bir noktaya gelmiştir ki, öneriden başka bir dâhili bulunmayan kentimizin yetiştirdiği siyasetçi Sayın Mahir Ünal aleyhine de bir takım yayınlar, yayınlarda yorumlar yapılmaktadır. Sayın Ünal’ın teklif yaptığı ilk toplantıda ve daha sonraki toplantılarında asla ve asla basına sansür denilebilecek bir tavır sergilenmemiş, böyle bir durum söz konusu olsa buna ilk karşı çıkan bizler oluruz.

Sayın Ünal ile yapılan toplantılarda bizzat bulunan gazeteci kimliği altındaki insanların feveranları sosyal medyada ve internet sitelerinde yayımlanmış olsa da, hiç kimsenin gazetecinin haberini ve yorumlarını kısıtlama gibi bir durum söz konusu dahi edilmemiştir. İstenilen konu şudur: Gazeteci haberini şantaj içermeden doğru  yapması , eleştirel konuda da  dedikodudan uzak yalan değil belgeli   Gerçek haber yapılması.. Sanırım bunlar zaten meslektaşlarımızın da ortak fikridir” dedi.

DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE DİMDİK AYAKTADIR. KİMSE DİMDİK AYAKTA KALMAYA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZA ÇAMUR ATMAYA KALKMASIN

Çuhadar; “Bugün bazı meslektaşlarımız Kahramanmaraş’ta basına sansür ve zor durumda kaldıklarını ifade etseler de, biz bu düşüncede değiliz… Maraş Basını… Dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Kimse dimdik ayakta kalmaya çalışan meslektaşlarımıza çamur atmaya kalkmasın.

Yerel basın, maalesef son günlerde sosyal medyanın bir numaralı gündemi haline geldi. Mesleğin içinde olanlar da olmayanlarda hiç etik olmayan paylaşımlarda bulunuyorlar. Yerel basın kategorize edilerek itibarsızlaştırılmaya çalışılıyormuş. Bu durumdan hem gerçek anlamda gazetecilik yapanlar, hem de başta yerel yönetimler olmak üzere birçok kurum ve kuruluş rahatsız oluyor.

“ÖLÜM SAÇMASINA GÖZ YUMULMASI ANLAŞILIR DEĞİL!”

Artık bu gidişata dur denilmeliydi. Bunun içinde Sayın Mahir Ünal, Cemiyet Başkanlarına bu durumun daha da kötüye gitmemesi ve bir an önce düzeltilmesi gereği üzerinde durdu. Çünkü; Son yıllarda nitelikten yoksun internet sitelerinin hızla arttığı bilinen bir gerçek.  Maalesef bazı kurumlarda bu siteleri muhatap olarak aldıkları için yaşamlarını gazetecilikle sağlayan siz değerli meslektaşlarım bu girdabın içinde boğulup kalmış…

Doğal olarak Meslek örgütleri kendi basın camiasını en iyi tanıyan kurumlardır.  İşte bu karmaşanın ortadan kalkması, gerçek emekçilerin belirtilmesi için Sayın Bakanımız Mahir Ünal beyefendinin düşünceleri doğrultusunda bir araya gelen basın öğütlerinin ortak çalışması sonucu bu liste hazırlanmıştır.  Komisyonun yapmış olduğu bu çalışma, Basın İlan Kurumunun resmî ilan verirken aradığı koşullar gibidir…

Eğer gazeteniz varsa ve Resmî ilan almak istiyorsanız şartları yerine getirmek zorundasınız. Aynı şekilde İnternet siteniz varsa ve Belediyelerden ilan,  Reklam almak istiyorsanız bu koşullara uymanız isteniyor ki, bu da bizi kategorize etmez tam tersine Niteliksiz sitelerin bu camiadan gitmesini sağlar…

Sosyal medyada yapılan paylaşımlara baktığınızda, “Yerel basın yok ediliyor”, “Mahir Ünal öncülüğünde yerel basın bitiriliyor”, “Susan gazeteciler satılmış…” gibi bir sürü gerçeği yansıtmayan nahoş paylaşımlar var. Bu paylaşımları anlamak mümkün değil… Ben bir anlam vermekte zorlanıyorum” dedi.

ÇUHADAR; “YEREL BASIN DESTEKLENMELİ”

Çuhadar; “Bu arada şunu uygulamakta yarar var”, Yerel basın desteklenmeli” Unutulmamalıdır

ki basın bir gün size de bir şekilde gerek olur ya bir haksızlığa uğramış veya bir çalışmanızı tanıtmak için basının kapısını çalarsınız…

Ama bir belediye veya bir kurum ve kuruluş reklam vermek zorunda değildir. Hele hele bu rutine bağlanırsa işte o zaman basının Bağımsızlığından söz etme durumu ortadan kalkar…

Bugün en fazla ihtiyaç duyduğumuz demokrasinin gelişmesi, sağlıklı biz toplumun oluşumu için tarafsız özgür ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan gazetecilik anlayışıdır. Özgür basın; özgür toplum ve güçlü demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Ve, biz Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Derneği, yönetimi ve üyeleri ile birlikte bu ilkeler çerçevesinde meslek yaşantımızı sürdüreceğimize  ve  komisyon ve benzeri oluşumların alacağı karara sonuna kadar bağlı olduğumuzu deklere ederiz..

Katılımından dolayı tüm arkadaşlara teşekkür ederim”  dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.