İfa Ajans

Başkan Aşçı’dan 12 Şubat Kurtuluş Bayramı Mesajı

Başkan Aşçı’dan 12 Şubat Kurtuluş Bayramı Mesajı
135 views
11 Şubat 2021 - 17:18

Sözlerime Arif Nihat Asya’nın bir dörtlüğü ile başlamak istiyorum;

Maraş Türkiye’nin kalem kaşıdır

Maraş Türkiye’nin köşe taşıdır

Maraş, tarihleri inşa ettiren

Koca Sinanların ustabaşıdır

Yarın Kahramanmaraş ve Türkiye Açısından çok önemli bir tarih olan 12 Şubat 1920’nin 101. yıldönümünü kutlayacağız. Bu tarih 31 Ekim 1919’da Sütçü İmam tarafından Fransız ve Ermeni işgalcilerine karşı atılan ilk kurşunun İstiklal Savaşını başlatmasının neticesinin alındığı son derece önemli bir dönüm noktasıdır.

Literatüre Maraş harbi olarak geçen bu istiklal mücadelesi bir ülkenin kaderinin yeniden yazılmasına olağanüstü katkısı olan kahramanlık örneğidir. Türkiye’nin İstiklal mücadelesini başlatması nedeniyle Kahramanmaraş son derece önemli bir tarihi misyonu üstlenen ve bu ruhla yaşayan bir şehirdir.

İlk İstiklal madalyalı ve tek Kahraman ünvanlı şehrimiz, 101 yıl sonra o ruhu, heyecanı, istiklale ve istikbale olan düşkünlüğünü halen yaşatmakta ve korumaktadır. Her sene 12 Şubat Kurtuluş bayramı büyük bir coşku ile kutlanır, hatta o güne ait yöresel kıyafetlerle çeteler temsili olarak tüm şehirde gezerek o ruhun diri kalmasına katkı sağlardı. Pandemi nedeni ile gençler açısından bu senenin biraz buruk geçtiğini ifade etmem gerekiyor. Ancak seneye çok daha coşkulu bir biçimde kutlayacağımızın ümidini taşıyoruz.

Sözlerimi sonlandırırken milli mücadeleye katılmayan hiçbir ferdin olmadığı Kahramanmaraş’ın milli mücadele şehitlerine, gazilerine ve terki dünya edenlerine bir kez daha rahmet diliyorum.

Feyzullah Eren Aşçı 

İl Gençlik Kolları Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

www.ifaajans.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı İFAAJANS'a aittir. 2019. Tüm Hakları Saklıdır.sanalbasin.com üyesidir