Aydın: “Kahramanmaraşın Münbit Topraklarını Su İle Buluşturduk” « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

18 Mayıs 2022 - 00:29

Aydın: “Kahramanmaraşın Münbit Topraklarını Su İle Buluşturduk”

Aydın: “Kahramanmaraşın Münbit Topraklarını Su İle Buluşturduk”
Son Güncelleme :

22 Şubat 2019 - 6:48

246 views

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kahramanmaraş ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Kahramanmaraş’ın İçmesuyu Problemini Ayvalı Barajı İle Çözdük…

Kahramanmaraş’a içmesuyu ve sulama suyu temin etmek maksadıyla, Ayvalı Barajı’nı inşa ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’2007 yılında hizmete aldığımız barajdan takriben 25 km uzunluğunda bir isale hattı vasıtasıyla içmesuyu arıtma tesisine suyu ilettik. Şehre yıllık 26 milyon m3 menba kalitesinde içmesuyu veriyoruz. Ayvalı Barajı ile ayrıca 16.800 dekar araziyi sulamaya açtık. Afşin ilçemizin ve 30 mahallenin içmesuyu ihtiyacını karşılamak için 147 km uzunluğunda isale hattı inşa etiklerini belirtti.

Kahramanmaraş’a 5 Baraj ve 4 Gölet İnşa Ettik,

Son 16 yılda Kahramanmaraş’a 5 baraj ve 4 gölet inşa ettiklerinin altını çizen Aydın, ‘İnşa ettiğimiz barajlar ülkemizin en önemli barajlarındandır. Tamamladığımız barajlardan birisi olan Kılavuzlu Barajı ile Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illerinde toplam 1.060.910 dekar arazinin sulanmasını sağlayacağız. Baraj aynı zamanda enerji maksatlı olup, santral ünitesinin hizmete girdiği 2013 yılından itibaren 1,131 milyar kiloWatt.saat enerji üreterek milli ekonomiye 375 milyon TL katma değer sağlamıştır.

Kahramanmaraş’a kazandırdığımız diğer bir baraj da 95 metre yüksekliğindeki
Adatepe Barajıdır. Toplam 239.860 dekar zirai araziyi sulayacak Adatepe Sulaması 1. Kısım çalışmalar devam etmektedir. Kahramanmaraş’ın su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirerek çiftçilerimizin kalkınmasını sağlamak için yeni baraj ve göletler inşa etmeye devam ediyoruz. ‘dedi.

Kahramanmaraş’ın Münbit Topraklarını Suluyoruz…

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile Kahramanmaraş’ta 146.660 dekar zirai arazinin sulama açıldığını açıklayarak sözlerine devam eden Aydın, ‘Sulu tarım ile birlikte Kahramanmaraşlı çiftçilerimizin yüzünü güldürdük ve yıllık 59 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Bölgenin Hasretle Beklediği Kılavuzlu Sulaması 1. Kısmı Tamamladık

Kılavuzlu Sulaması 1. Kısım şebeke inşaatını tamamlayarak 46.540 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Şimdi bu projenin en önemli kısımlarından olan Ana Kanal inşaatını ve 180.000 dekar araziyi sulayacak 2. Kısım Şebeke inşaatına devam ediyoruz. Bu inşaat çalışmaları tamamlandığında bölge çiftçisinin yüzü gülecek üretim ve kalkınma daha da hızlanacaktır. ‘dedi.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Son 16 yılda Kahramanmaraş ve ilçelerinde inşa ettikleri 99 adet taşkın koruma tesisi ile; Kahramanmaraş şehir merkezi, 120 yerleşim yeri ve 143.220 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduklarını ifade eden Aydın,’ 11 adet taşkın koruma tesisinde de inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.