Ateş: Siyasi idamlar yanlış « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

15 Ağustos 2022 - 16:09

Ateş: Siyasi idamlar yanlış

Ateş: Siyasi idamlar yanlış
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2019 - 15:10

259 views

Cumhuriyet Halk Partisi Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, 6 Mayıs’da idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan için bir açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, siyasi idamların yanlış olduğunu belirterek, “Vatan haini denen bu insanların Türkiye’nin tam bağımsızlığı için ABD’ye karşı mücadele ettiğini, bugün  Denizlerin ne kadar haklı olduğunu katil ABD’ye baktıkça anlıyoruz” dedi.

CHP Onikişubat ilçe binasında  yapılan basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Ünal Ateş, Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Köroğlu, Yasemin Kılıç yöneticiler, partililer ve basın mensupları katıldı.

Daha sonra basın açıklaması Yasemin Kılıç tarafımdan basın bildirisi okundu.

Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Bizler Kahramanmaraş 12 Şubat CHP ilçe Gençlik Kolları olarak bugün burada Türkiye tarihine büyük bir kara leke olarak düşen 6 Mayıs 1972 yılında fikirleri yüzünden idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı, 3 devrimci genci, 3 fidanı anmak, hatırlatmak ve unutturmamak adına buradayız.

Bu cinayetler ve genç ölümler Türkiye’nin ve toplumun vicdanının kanayan yarasıdır. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Anayasal düzeni yıkmak bir yana dönemin Anayasası’nın uygulamaması ve anayasa da var olan hakların kullandırılmamasını eleştirmişlerdir. Bu insanlar ülke de hak ve özgürlüklerden yana faşizmin karşısında olan yoldaşlarımızdır. Vietnam’da, Filistin’de, Ortadoğu’da ve Dünyanın her yerinde kendi ekonomik çıkarları için savaş çıkaran, kan döken, dünyayı ve Türkiye’yi kan gölüne çeviren emperyalizme karşı mücadele eden gençlerdir. Emperyalist Amerika’nın 6. Filosuna karşı yaptıkları eylem Filistin halkının ve emperyalizm tarafından toprakları kan gölüne getirilen tüm halkların yanında olmak adına yapılmış bir eylemdir.

Yaptıkları en büyük eylemler’den birisi de Samsun’dan Ankara’ya gerçekleştirdikleri Mustafa Kemal yürüyüşüdür. Sivas kongresinde manda ve himaye fikrini kabul etmeyen ve bağımsızlık için kurtuluş savaşını başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alarak tam bağımsız Türkiye ideali için yaptıkları eylemdir bu fikirleri ve uğruna gerçekleştirdikleri eylemler ile Deniz, Yusuf, Hüseyin ve onların yoldaşları 68 kuşağı gençleri tarihimizin yüz akları ve bizlerin kahramanıdır.

Asıldığında henüz 24 yaşında olan Deniz Gezmiş şu sözleri söylemiştir. ‘’ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum.’’ Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan darağacında fikirleri uğruna can vermişlerdir bu üç fidanı idam edenlerin güçleri fikirlerini yok etmeye yetmemiştir. Bizler Cumhuriyet Halk Partili gençler olarak dün olduğu gibi bugün, bugün olduğu gibi yarında Mustafa Kemal’in yolunda Denizlerin izinde faşizme ve emperyalizme karşı olan mücadelemize devam edeceğiz. Emperyalistlerin ve onların yerli iş birlikçilerinin bu bölgede oynadıkları oyunlara, yazdıkları projelere alet olmayacağız. Hak ve özgürlükleri kısıtlayan faşist hükümlere karşı her daim mücadele edeceğiz Nazım’ın dizeleri ile anmak istiyoruz ‘’ Ölenler dövüşerek öldüler güneşe gömüldüler vaktimiz yok onların yasını tutmaya. Akın var güneşe akın güneşi zapt edeceğiz güneşin zaptı yakın.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.