Asuman Demir: Kadın toplumun parçasıdır « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

17 Ocak 2022 - 22:26

Asuman Demir: Kadın toplumun parçasıdır

Asuman Demir: Kadın toplumun parçasıdır
Son Güncelleme :

26 Kasım 2021 - 12:11

99 views

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Hak-İş Konfederasyonu Kahramanmaraş dahil 81 ile basın açıklaması yaptı.

Milli İrade Meydanında düzenlenen basın toplantısına Hak İş Konfederasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Ömer Çınar, Öz Sağlık İş Sendikası İl Başkanı Murat Arifoğlu, sendika üyeleri ve Kadın Kolları üyeleri katıldı.

Sendika adına basın açıklamasını Öz Sağlık İş Sendikası Kadın Komitesi Üyesi Asuman Demir, yaptı.

Demir, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bizler, bugün burada sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde” kadınlara destek olmak üzere toplanmış bulunmaktayız.  Edirne’den Kars’a, tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak “ŞİDDETSİZ BİR DÜNYA” sloganımızla; yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu şiddetle mücadeleye davet ediyoruz.

HİZMET-İŞ olarak; zamandan bağımsız kalmamız mümkün olamaz. Artık kuşak değişikliklerinin örgütlülüğümüz içinde de yer bulduğu dönemde, üyelerimiz içinde önce Y, zamanla da Z kuşağı çoğunluğu artmaktadır. Bu bağlamda teşkilatımızın ve personellerimizin iş-aile dengesini korumak amacıyla uzmanlarımızla destek veriyoruz. Biz teşkilatımızı, mensuplarımızı, üyelerimizi ve onların ailelerini “BÜYÜK HİZMET-İŞ AİLESİ” olarak tanımlıyor, şiddete karşı kadın erkek fark etmeksizin dik duruşumuzu gösteriyoruz.

Ülkemizin geleceğine, refahına, dini inançlarına, birlik ve beraberliğine zarar vermeye çalışan terör örgütlerine ve siyasi uzantılarına karşı yıllardır topyekûn mücadele içerisindeyiz. Türkiye’de 2019’da son 12 ayda 422 kadın, 2020’de son 12 ayda 410 kadın,2021’de son 11 ayda 310 kadın maruz kaldığı şiddet sebebiyle hayatını kaybetti.

Türkiye; Uluslararası Çalışma Örgütünün işyerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesini amaçlayan 190 sayılı sözleşmenin kabulünde öncülük etmelidir. Sözleşmeye öncülük etmek sadece Hükümetin değil; tüm işverenler ve sendikalarında görevi olmalıdır.  Kadın toplumun duruşudur. Sessiz çığlıkları tek ses olarak dünya üzerindeki kadın şiddetine “Dur!” diye haykıran güçlü bir sese dönüştürmeliyiz.

Konfederasyonumuz ve sendikalarımızla; Diyarbakır Anneleri ’ nin mücadelesini, evlatlarına kavuşana kadar uluslararası sendika hareketine seslerini duyurmaya çalışıyor ve desteğimizi bir kez daha buradan yineliyoruz. İnanıyoruz ki azimle seslerini yükselen duyduğumuz “YETER ARTIK” feryadına destek vermek, safları sıklaştırmak, bir ve beraber olduğumuzu göstermek, geleceğimize sahip çıkmak hepimizin vicdani borcudur.

“KADIN TOPLUMUN PARÇASIDIR” hareketi karşısında karanlık yapıların yıkılacağına gönülden inanıyoruz. Bizler bugün yine şiddetleri kınıyor, kadın toplumdur, kadın ailedir, kadın tamamlayandır diyoruz. Ailemizin baş tacı kadınlarımız için “ŞİDDETSİZ BİR DÜNYA” diliyoruz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.