Ali Öztunç: Dışarıya Ne Kadar Yardım Gitti? « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

15 Ağustos 2022 - 16:13

Ali Öztunç: Dışarıya Ne Kadar Yardım Gitti?

Ali Öztunç: Dışarıya Ne Kadar Yardım Gitti?
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2020 - 15:59

495 views

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, sık sık tartışmalara sebep olan korona pandemisi nedeniyle yurt dışına yapılan yardımlara dair merak edilenleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Kamuoyu her gün gönderilen yardım haberleri ile çalkalanırken, Öztunç’un alınan yardımların da açıklanmasını istemesi oldukça dikkat çekti.

Türkiye’nin küresel Koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışına yaptığı yardımlar uzun süredir gündemi meşgul ediyor.

Özellikle ülke içerisinde iktidarın maske dağıtımını bir türlü beceremediği, esnaf ve kobilerin borç batağında kaderine terk edildiği ve vatandaşların işsizlik belasıyla başa çıkmaya çalıştığı bugünlerde yurt dışı yardımlarının göze batırılarak bangır bangır yapılması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yeni başkanlık sistemi sonrası devlet organlarının şeffaflıktan uzaklaşması ve medyanın sadece AKP hükümetinin propagandasını yapar hale gelmesi kamuoyunda ciddi rahatsızlığa yol açarken, CHP’li Ali Öztunç vatandaşların yanıt beklediği sorulara Meclis çatısı altında cevap aradı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Öztunç’un soruları aynen şu şekilde;

Türkiye, pandemi süresince hangi ülkelere ne tür yardımlar yapmıştır?

Ülkeler bazında yapılan yardım miktarları ne kadardır?

Bu yardımlar hangi kurumlar aracılığıyla yapılmıştır?

Pandemi başladığından bu güne kadar dış ülkelerden Türkiye’ye yapılan herhangi bir yardım var mıdır? Var ise hangi ülkelerden ne tür yardımlar alınmıştır? Miktarları ne kadardır?

Kendi vatandaşı malzeme sıkıntısı çekerken, ekonomileri güçlü dış ülkelere yardımcı olabilecek kadar hazırlıklı ve güçlü olduğuna dair bir ülke imajı verilmeye çalışılması ne kadar doğru bir yaklaşımdır?

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.