7 Şubat Maraş’a “Kahramanlık” ünvanının verilişinin 47. yıldönümü « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

19 Ağustos 2022 - 10:21

7 Şubat Maraş’a “Kahramanlık” ünvanının verilişinin 47. yıldönümü

7 Şubat Maraş’a “Kahramanlık” ünvanının verilişinin 47. yıldönümü
Son Güncelleme :

06 Şubat 2020 - 11:16

256 views

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, 7 Şubat Maraş’a “Kahramanlık” ünvanı verilmesinin 47. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Mesajında, Maraş milli mücadelesinin Türk kurtuluş savaşındaki önemine değinen Prof. Dr. Özgül, “7 Şubat, Maraşlıların istiklal harbinde yazdığı destanın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘kahramanlık’ ünvanıyla tescil edildiği gündür” ifadelerine yer verdi.

Rektör Özgül, mesajında şunları kaydetti:

“Yüce Türk milletinin şanlı geçmişi, eşsiz zaferler ve fertlerine gurur veren nice destanlar yer almaktadır. Maraş’ın Fransız işgalinden kurtuluş süreci de asil mazimizin bizler için en önemli merhalesidir. İşgalin ilk gününden başlayıp, 12 Şubat’ta kurtuluşa ulaşana kadar geçen her gün, kahraman ecdadın milli tarihimize geçen azim, kararlılık ve mücadelelerine sahne olmuştur. Türklüğün özünde yer alan vatan sevgisinin inançla birleşmesi ile Maraş, bağımsızlığına kavuşmuş, esaret altında yaşayamayacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Esasen 12 Şubat sadece Maraş’ın kurtuluşu demek değildir. Henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmamışken 12 Şubat 1920’de yazılan bu destan, Türk milletinin topyekün bağımsızlığa ulaşacağına olan inancını perçinlemiş, hürriyet ateşinin tüm Anadolu sathına ulaşmasına kaynaklık etmiştir. İşte bu nedenledir ki; aziz milletimizin iradesinin yegane tecelli yeri olan TBMM, Maraş destanını ‘kahramanlık’ ünvanıyla tescil etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, Maraş’a ‘Kahramanlık’ ünvanının verilişinin 47. yıldönümünde, milli mücadelemizin, aziz şehitlerini, kahraman gazilerini; rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.