50 yıllık anam ! « İfa Ajans : Kahramanmaraş Haberleri'nin Merkezi

18 Mayıs 2022 - 20:23

50 yıllık anam !

50 yıllık anam !
Son Güncelleme :

09 Şubat 2019 - 5:58

2.631 views

    İnsan ömrü çok kısa, acı ve keder , tatlı günler, varlık, yokluk , sonunda kara toprak..

    Anam, beni dünyaya getiren anam, Ekinözü Türkmenler köyünün güzel kızı Emine Doğan (Uygun) benim anam, Babam edi hoca Durdu Doğan, yani Kalıpçı Durdu Usta  ile evlenmesi ile peş peşe 5 çocuk..

     Hatice, Bekir, Cafer, Ali ve Gülbahar , sonra 6. Çocuk için hamile kalıyor, çocuk düşük yapıyor sonra buna bağlı olarak vefat etti.

     Ben her halde baş veya 6 yaşındaydım.. babam oturmuş anamın başında ağlıyordu, birde anam bize simit yediridi, kucağına oturur simit yerdik..tek hatırladığım o çok fazla bir şey hatırlamıyorum..

     Babam Türkmenler köyünden Kuyucak göç etmesi sebebi ile bizim çocukluğumuz da burada geçti. Bu sebeple Annem:

     Kuyucak da vefat etti.. Şeyhadil Mezarlığına defin edildi.

     En küçüğümüz 1 yaşında Gülbahar en büyüğümüz 7 yaşında ablam Hatice 5 çocuk ve hepsi bakıma muhtaç anneye muhtaç.. böyle bir haldeyiz..

     Bizim çileli hayatımız böyle başladığını hatırlıyorum..

     Hısım , Akraba, komşular , Durdu usta bu böyle olmaz sana bir hanım bulalım diyorlar çaba gösteriyorlar ama 5 çocuğu gören arkasına bile bakmadan kaçıyor..

     Bacımı kayın babası olan Vaysal Sarı, Gaffarlı köyünden Güllü Dağ buldu.. o zaman çok genç bir kadın olan Güllü Dağ , Fatih ve Nazmiye isminde iki çocuğu var bizim yaşta..

     Siz bizim benim çocuklarımı kabul ederseniz bende sizin çocuklarınıza bakarım dedi.. karşılıklı bir anlayışla evlilik gerçekleşti..

     Babam böylece evlendi..

     Hatice, Bekir , Cafer, Ali , Gülbahar, Fatih , Nazmiye biz olduk yedi kardeş ve Anamız Güllü ise ev işleri ve 7 çocuğu çekip çevirmeye başladı.

     Şunu açık ve net olarak söylemek istiyorum ki : Hiçbir zaman bize analık yapmadı.. o bizim hep öz anamız oldu.. onun gözünde Fatih, Nazmiye neyse bizde oyduk farklı olmadı..

     Bize Ana oldu, hiçbir zaman Analık olmadı..

     Yemeğimizi yaptı, çamaşırlarımız yıkadı.. bize banyo yaptırdı. Evimizin paçasını tüttürdü..

      Gün oldu tatlı , gün oldu acı ama hep bir arada büyüdük , askerliğimiz yaptık, evlendik, Anam , belki bizi doğurup dünyaya getirmedi ama bir öz anne kadar üzerimizde hakkı var..

     Hep elini öptük, Ana, oğlu olduk..

     Ana seni umreye götüreyim dedim, “Hac’ca götür “ dedi.. 9 yıl önce hac yazdırdım, yalınız olmasın diye teyzemle gurup yazdırdım ama hac çıkmadı..

     Bu sene de çıkmadı.. Bu da nasip- kısmet diyelim, inşallah Allah nasip ederse ilk umremi anama, ilk hacı anama yapacağım.. Hac ve umremi onun için yapıp sevabını göndereceğim..

     Öyle veya böyle o benim 50 yıllık anamdı..

     Babamdan sonra bir anam vardı.. Şimdi oda yok, hem öksüz , hem yetim kaldım dostlarım..

     Kardeşim Fatih Kaplan, eşi Fatma Kaplan peş peşe vefat etmesi , onu çok üzmüştü, evlat ve gelin acısı onu yıktı.. sanıyorum 12 iki yıl içinde 30 yaş bir den yaşlandı..

     Vasiyeti : Beni Fatih ve gelinim Fatma’ın yanına defin edin diyordu bu sebeple Dulkadiroğlu ilçesi Gaffarlı Mahallesi ( Köyü ) mezarlığına, Fatih ve Fatma’ın yanına defin edeceğiz..

     Anam çok acı çeken , çile dolu bir kadındı.. ilk kocasından ayrılmış , iki çocukla baba evine sığınmış, sonra evlenmiş 5 çocuk da hazır bulmuş.. oğlunu , gelini kara toprağa vermiş çilelerin kadını o, benim anamdı..!

     Allah var hiçbir zaman da bizden bu konuda şikayet etmedi.. Sürekli bakardı.. Bizde kendinin hatırını sayar elimizden geleni yapardık..

     8 yıl önce babam vefat edince: “ Ne yaparım bu yaştan sonra diye endişeye kapıldığını gördüm, oğlu Fatih de vefaat etmişti.. kendisine : “ Anam, ister gel bizim yanımızda dur evin bir odası senin, istersen, baba evimizde otur, elektrik, su, telefon masrafın, yemen içmen bana ait “ dediğimde boynuma sarıldı.. oğlum hakkım sana helal olsun” diyerek göz yaşı dökmüştü.. o benim anamdı.. anam..

    Sütçü İmam Mahallesindeki Komşularımız başta Ahmet Yıldır olmak üzere onların haklarını da inkar edemeyiz, biz İstiklal Mahallesinde oturuyoruz.. Anam bize uzak , ıh dese komşularımız koşuyordu..  onlar sürekli kol kanat gerdiler üzerine düşen görevi çok fazlası ile yaptılar.. Güllü nene dediklerinde , ağızlarından bir Güllü nene daha çıkardı.. Hepsine teşekkür ederim, Allah razı olsun.. komşularımızın hakkını inkar edemeyiz..

    Anama tam anlatacak olursam bir kitap yazmam gerek..

    Birazdan onu oğlu Fatih ve gelini Fatma’nın yanına defin edeceğiz Allah mekanını cennet etsin, Annem – Anam için bir fatiha rica ediyorum..

    İyi günler..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.